Útoky proti Rudolfu Steinerovi

Napsal Zdeněk Beil (») 22. 2. 2023 v kategorii Výchova ke svobodě, přečteno: 33×

Útoky proti Rudolfu Steinerovi z mnoha stran

Rudolf Steiner (1861 – 1925) založil pedagogiku našich škol v roce 1919 otevřením školy pro dělnické děti továrny na cigarety Waldorf-Astoria ve Stuttgartu. To bylo revoluční a bylo umožněno finančním nasazením majitele firmy Emila Molta (1876 – 1936).

Principem této školy je podporovat to, co je již v dítěti vytvořeno. Je založena na Steinerově obrazu člověka a jeho duchovní vědě. Antroposofie však v žádném případě není součástí osnov na našich školách, což bylo pro Steinera důležité. Tehdy i dnes toto antroposofické chápání světa a člověka narušuje tradiční vědeckou komunitu a vede k nepodloženým útokům na Rudolfa Steinera.

Obrovský odkaz

Kompletní díla Steinerových spisů a 6000 přednášek obsahují asi 350 svazků. Tisíce poznámkových bloků a více než 2500 dopisů se stále zpracovává k publikování. Mnoho publikací interpretovalo jeho přednášky a knihy a příznivá nebo kriticko-faktografická sekundární literatura o Steinerovi roste po celém světě. Další příspěvky, často v polemickém stylu, se pokoušejí dokázat, že Steiner je intelektuální podvod, filozofický a politický diletantismus. Jeho umělecký odkaz, zejména malířství a architektura, byl mezinárodně dokumentován od Kasselu po Benátky, Paříž a Tokio a zabývaly se jím četné výstavy.

Steiner také předložil průkopnické návrhy pro ekologické zemědělství. Biodynamické zemědělství, marginalizované politicky a finančně mocným zemědělským průmyslem, prokázalo systematickým dlouhodobým výzkumem, že biodynamicky řízené půdy obsahují více humusu, mají vyšší biologickou aktivitu, jsou druhově bohatší a produkují méně skleníkových plynů. V ekologicky obhospodařovaných půdách je hmotnost mikroorganismů asi o 30 procent vyšší a v biodynamicky obhospodařovaných půdách asi o 60 procent vyšší než v konvenčně obdělávaných půdách 1. Tento typ zemědělství oživuje půdu, kultivuje zemědělské zdraví a již 100 let rozvíjí vysoce kvalitní ekologické řízení našeho živobytí. Dokonce i v Charm el-Cheikhu na Světové konferenci o klimatu v listopadu 2022 to bylo vnímáno jako obzvláště slibné.

Steinerem rozvinuté terapie antroposoficky rozšířily a primárně stimulují imunitní systém a kvalitu života pacienta formou tzv. salutogeneze, která chápe zdraví jako individuální kontinuální proces. Je společensky akceptována a široce podporována většinou evropského obyvatelstva. Tento léčivý přípravek má také uznávané klinické zkušenosti s dlouhodobými chronickými onemocněními a šetrným používáním antibiotik. Nabízí nejen terapii, která doplňuje konvenční medicínu, ale také farmakologii pro prevenci civilizačních chorob.

Za zmínku stojí i waldorfské školství vytvořené Steinerem. Praktikuje se ve více než 50 zemích ve více než 2000 mateřských školách a 1200 školách. Jejich jedinečný vzdělávací profil se může přizpůsobit různým vzdělávacím systémům a kulturám. Holistický a duchovní pohled na člověka vytváří spolehlivé výchovné a sociální prostředí, které naplňuje základní očekávání rodičů2 a jejich praktické úspěchy jsou nesporné.

Chápat a chtít porozumět

AbychomSteinerovi3 porozuměli, nestačí zpracovávat jeho spisy pouze intelektuálně. K otevření jeho myšlenkového světa je zapotřebí více – totiž dobrovolné pozornosti k obsahu: touze porozumět.

Ukazuje se, že problematický není člověk Rudolf Steiner, ale že jeho práce a jeho výroky, jeho záměry a jeho projekty nadále dráždí racionalismus (rozum a logiku) a pozitivistickou vědu (která uznává pouze smyslově ověřitelné poznatky). Steiner neúnavně upozorňuje na potenciál tělesného myšlení. Zatímco byl akademickou obcí po desetiletí ignorován, Steinerovo napadání se tajně etablovalo v některých vědeckých komunitách a veřejném mínění.

Pokud jde o skutečné poznání a pochopení něčeho, je třeba vzít v úvahu některá základní kritéria: nezaujatý přístup k tématu, metoda zkoumání vhodná pro předmět výzkumu, kontextualizace tématu, definice výzkumného motivu a transparentnost zdrojů, jakož i studií již publikovaných na toto téma. To se v současné době provádí systematickým kritickým zkoumáním 36 písemných prací Steinera. Není bez zajímavosti, že tato odborná publikace, jejíž metodologie vylučuje polemiku a diletantismus z populistického a ideologického přístupu, vychází prakticky 100 let po Steinerově smrti (Rudolf Steiner Schriften – Kritische Ausgabe, SKA, ed. Christian Clement). Stejně pozoruhodné je, že toto komentované vydání Steinerova díla je vydáváno nakladatelstvím, které není spojeno s antroposofií.

Hodnocení Steinerova světonázoru

«Zda bude mít Steiner se svými varováními a předpověďmi pravdu nebo ne, nemůže být samozřejmě rozhodnuto před vědeckým fórem, které může brát v úvahu pouze existující a minulost. Útěk Minervy, jak už věděl Hegel, začíná vždy až za soumraku, kdy "postava života zestárla" a jen věda budoucnosti ji bude moci posoudit. Pokud měl pravdu, jeho celoživotní práce pro vědu o vyvíjející se mysli, kterou zamýšlel, by měla mít podobný kulturně-historický význam jako dílo Aristotela v dějinách filozofie nebo Darwinovo v přírodních vědách. Ale i kdyby se Steiner zásadně mýlil, jeho vize jedinečného intelektuálního a kulturního úspěchu a odvážného a komplexního návrhu lepšího světa bude mít zaručené místo v dějinách velkého myšlení. Bez ohledu na to, zda se Steinerova vize budoucnosti ukáže jako prorocká předpověď, nebo chybný úsudek: dnes, po dobrém století váhavých debat, se současná akademická věda musí postavit "výzvě Steinerově" způsobem, který jí odpovídá. S blížícím se stým výročím úmrtí tohoto mimořádného myslitele a kulturního tvůrce v roce 2025 je vyzývána, aby konečně čelila Steinerově práci s nejlepšími silami a setkala se s ní na stejné úrovni." 4 obč.

Současný vědec a čtenář si ještě není vědom tohoto interpretačního přístupu, který mu umožňuje lépe pochopit jeho filozofický přístup a jeho základní otázku o pojmu hmoty. Je pravděpodobně překvapující, že se toto steinerovské zkoumání shoduje s Merleau-Pontym (Filosofie vnímání), Michelem Foucaultem (Hermeneutika subjektu), Gillesem Deleuzem a na jiné úrovni Heinrichem Pestalozzim.

19. století začalo odkazem Kanta a skončilo Darwinovým a Haeckelovým odkazem, 20. století začalo Einsteinem a skončilo Solženicynem. Poznání již není otázkou abstraktních úvah o možném, ale je eminentně spojeno s výzkumem fundamentální fyziky (např.dem kvantového modelu) a sociální otázkou. Steinerovy výzkumy zkoumají základy kognitivního procesu v jeho přímém vztahu k lidské svobodě a odpovědnosti.

Výraz "Pouze to, co je plodné, je pravdivé" je připisován Steinerovu mentorovi Goethovi a ve skutečnosti je to praxe projektu v hmatatelné realitě a jeho střednědobé a dlouhodobé důsledky, které dokazují jeho etickou, společenskou a vědeckou hodnotu.

Zatím se objevilo mnoho citací vytržených z kontextu, nepravdivých tvrzení a pochybných interpretací, které jsou často šířeny a neověřeny – přizpůsobené intelektuální rozhořčení, protože co nesmí být, nemůže být. Zda má Steiner pravdu nebo ne, není otázkou, ale to, o čem mluví, je zásadní v tomto století existenčních výzev, které se zdají dosahovat určitého vrcholu: radikální zničení materiálních a organických základů naší planety během několika desetiletí je bezprecedentní.

Budoucnost planety je v lidských rukou

Ještě mladý koncept antropocénu odkazuje na individuální odpovědnost člověka5 (T. de Chardin). Každý rok zmizí ze zemského povrchu více než 26 000 živočišných a rostlinných druhů. 15 – 37 procent globální biodiverzity bude ztraceno do roku 2050 jen kvůli globálnímu oteplování – 15 000 živočišných druhů přežije, polovina mořských druhů zmizela, tři miliardy ptáků již neexistují, o 75 procent méně hmyzu v Evropě.6 A člověk se musí ptát sám sebe docela střízlivě: Je náš způsob myšlení a jednání nerealistický a zastaralý? Na počátku 20. století nebyl tento trend ještě jasně rozpoznatelný. Ale v té době existovali lidé, kteří hleděli do budoucnosti, včetně Steinera.

Anarchista, mystik, individualista, nepřítel státu, antisemita nebo žid, nonkonformista, okultista, internacionalista jsou pojmy, kterými se člověk snaží klasifikovat Steinera v závislosti na vlastním pohledu na svět. Někteří obdivovatelé mimo antroposofickou scénu jsou především umělci (Kandinsky, Mondrian, Bruno Walter, Selma Lagerlöf, Kafka, Stefan Zweig, Saul Bellow, Joseph Beuys). Viděli ve Steinerovi přístup, který se blížil jejich vlastnímu, přístup, který rozšiřuje duchovní pohled na svět a zabraňuje stagnaci lidského poznání a jednání. Steinerovým základním filozofickým zájmem je zavést metody uměleckého přístupu do vědeckého bádání, aby nebyl redukován pouze na matematickou interpretaci. Neexistuje buď-anebo, ale jedno i druhé. Fjodor Dostojevskij ("Jen umění zachrání svět") nebo André Malraux ("Budoucnost bude duchovní nebo ne") si pravděpodobně nedokázali představit trvalou relevanci svých výroků, které Steiner převedl do konkrétních projektů.

Otázka, která vyplývá z toho, co je zde popsáno, je otázka intelektuální a praktické výměny mezi různými systémy myšlení a hodnocení, které vyžadují jasný, nový a svěží pohled; Klapky na očích z minulosti již nejsou na pořadu jednání dnešních rozprav. Dialog mezi včerejšími holubicemi se může proměnit v živou konverzaci, která vytvoří společný základ, který umožní lépe porozumět: budoucí generace nám poděkují.

Autor: Robert Thomas, prosinec 2022

Poznámky:

1. Ekologické zemědělství. Základy, znalosti a výzvy. Hrsg. Bernhard Freyer. Haupt Verlag 2016

2. Barz, H. (Hrsg): Bildung und Schule – Elternstudie 2019, Einstellungen von Eltern in Deutschland zur Schulpolitik. Münster 2019

3. Brodbeck, H., 2018. Rudolf Steiner Schulen im Elterntest - Lob, Kritik, Zukunft. Norderstedt b Hamburg: PubliQation - Academic Publishing, BoD. | Brodbeck, H. u. Robert T. (eds.), 2019. Basilej: Zbinden

4. Christian Clement (hrsg.): Rudolf Steiner Schriften – Kritische Ausgabe, Band 1, (Stuttgart 2013)

5. Pierre Teilhard de Chardin, Le phénomème humain. Essai filozofie. Ed. Le Seuil .1970

6. de.wikipedia.org/wiki/Insektensterben. Zpráva Světové rady pro biologickou rozmanitost (konference IPBES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin v Paříži), květen 2019

https://www.erziehungskunst.de/artikel/zeichen-der-zeit/angriffe-gegen-rudolf-steiner-von-vielen-seiten/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a šest