PRAVDY A NEPRAVDY O ANTROPOSOFII

Napsal Zdeněk Beil (») 2. 9. 2022 v kategorii Antroposofie, přečteno: 72×

„Antroposofie“ označuje metodu výzkumu, která se chce zapojit do podstatných otázek týkajících se člověka a jeho vzájemných vztahů se světem s přihlédnutím k materiálním, psychickým a duchovním rozměrům. Není to dogma, ale metoda, myšlenkový proud, který má svůj zdroj v naturfilozofii. Je nevhodné mluvit o antroposofii jako o morální osobě, jako by měla militantní nebo programové názory nebo záměry. Chce to podpořit zpochybňování a jako v každé filozofii nebo antropologii najdeme neshody, které jsou vlastní výzkumu.

Antroposofická společnost je naproti tomu právnickou osobou. Ani ona však nehájí žádnou ideologii, doktrínu nebo dogma; podporuje výměnu, studium a individuální reflexi. Prvním principem Antroposofické společnosti je svoboda kulturního a duchovního života. Nemůže zastupovat, ručit ani nést odpovědnost za výklady nebo jednání společností, sdružení, fyzických nebo právnických osob, které prohlašují, že odkazují na antroposofii.

PŘESVĚDČENÍ, PSEUDOVĚDA, ZKRESLENÍ...

V těchto článcích kritizujících antroposofii je obvyklé číst podivné poznámky připisované Steinerovi. Jak to tak je, žádný rozumný člověk zjevně nemůže považovat tato šokující prohlášení za přípustná. Manipulace s těmito citáty je však sporná: jsou to obecně zjednodušující přeformulování vypůjčené bez zkoumání z článku z roku 2018 v Le Monde Diplomatique, originální poznámky, ale vytržené z kontextu a jednoduše zavádějící a karikované.

Antroposofie by byla „protivítr proti vakcínám“. Toto tvrzení je radikálně v rozporu s prohlášeními Mezinárodní federace antroposofických lékařských společností a lékařské sekce při Goetheanu, která již 6. června 2019 prohlásila, že antroposofická medicína neobhajuje antivakcinační postoj a nepodporuje hnutí, která tvrdí, to.. Zopakujme si, že obecně antroposofie není dogma a nemusí se vyslovovat pro nebo proti tomu a tomu, kromě svobodné vůle.

Často se tvrdí, že Steiner, podobně jako by to slepě dělali jeho následovníci, spoléhal spíše na svou intuici a „vize“ než na vědu. Toto je nesprávné. Steiner, sám vědecky vzdělaný, svého času upozorňoval na jednostranný rozvoj vědy, jehož důsledky začínáme měřit dnes, žádné úspěchy nepopíral. Jeho návrhem bylo naopak rozšířit vědecký přístup za hranice materialismu, prohloubit jej a doplnit o posílení morálního a intuitivního svědomí, které je specifické pro lidské bytosti. Metodiku antroposofie může studovat a praktikovat každý. Mnoho knih vysvětluje principy:Kniha Petera Heussera „The Scientific Basis of Anthroposophy“ je nedávným odkazem na toto téma .

Ve vztahu ke svým vědeckým základům je antroposofie chápána jako výzkumný přístup. Nenavrhuje systém víry, ale chce studovat a porozumět světovým jevům, historii idejí a spirituality, podněcovat úvahy a nové myšlenky. Slova Rudolfa Steinera nebo jiných antroposofů nejsou chápána jako soubor absolutních pravd, které je třeba přijmout nekriticky. Každý člověk pracující s antroposofií je povolán k tomu, aby rozvinul kritického ducha a rozmnožil své zdroje jiné než ty, které jsou kvalifikovány jako antroposofické. Je však nepopiratelné, že někteří lidé přijímají myšlenky Steinera (nebo jiných) jako prvky víry. To je věcí jejich svobody a samo o sobě nepředstavuje trestný čin. Ze své strany Anthroposofická společnost, nepovažuje antroposofii za systém přesvědčení, ale za prostředek studia a výzkumu. V souladu se svými stanovami Antroposofická společnost vždy znovu potvrzuje svůj odpor k jakékoli formě dogmatismu a sektářství.

Vérités et contre-vérités sur l’anthroposophie

https://www.anthroposophie.fr/actualites/vrits-et-contre-vrits-sur-lanthroposophie

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a sedm