EU 2.část

Napsal Zdeněk Beil (») 3. 6. v kategorii Evropská unie, přečteno: 17×

Martin Exner v letech 2014 až 2022 starosta obce Nová Ves na Mělnicku říká:

Co nám přinesla Evropská unie?

Na kampani mě překvapil pán, který mi říkal: S EU jděte někam, je mi 85 let a nikdy jsem Evropskou unii k ničemu nepotřeboval.

Tak když jste na peníze, tak jen u nás v obci za mého starostování dostal každý občan od Evropské unie nějakých 60 000 korun.

Celá naše obec dostala na evropských dotacích přes 60 milionů korun.

Postavila se za ně kanalizace ve všech pěti částech obce. Postavily se chodníky a opravily se silnice. Po povodni 2013 se opravila stovky metrů dlouhá protipovodňová hráz u Vltavy. Opravily se a zateplily obecní budovy - jak úřadu, tak obytné.

Se vstupem do EU byla zrušena vývozní i dovozní cla a kontroly na hranicích, takže můžeme volně vyvážet naše výrobky a obohatit náš trh evropskými výrobky. Vše je levnější a rychlejší.

Pokud nejste jen na peníze, tak chápete, že EU je ztělesněním myšlenky, že spolupráce a solidarita je mnohem lepší než rivalita a sobectví. Myšlenky, že když s někým spolupracujete, obchodujete, máte společný dům, společný trh a společnou měnu, tak proti němu nebudete bojovat. Spoluprací a solidaritou bohatnou všichni.

Co dál? EU podporuje technologický vývoj a vědeckou spolupráci. EU má program Erasmus pro studium v zahraničí. EU sjednotila technické normy a hlídá kvalitu výrobků. EU podporuje ekologická opatření na ochranu krajiny, ovzduší, vody a biodiverzity.

Otázkou jen je, jestli ten 85letý pán o tom nikdy neslyšel nebo spíš slyšet nechtěl. Obrovský rozvoj a zbohatnutí Česka za 20 let v EU je jasnou ukázkou úspěchu evropského projektu a současně ukazuje tragický neúspěch 40 let budování komunismu, kdy jsme ekonomicky i technologicky upadali a v porovnání se Západem chudli.

Bylo to tím, že zatímco EU je svobodným a dobrovolným společenstvím zemí, založených na hodnotách demokracie, svobody, solidarity, lidských práv a vládě práva, sovětský blok se svým RVHP byl založen na tom, že východoevropské země vysával a řídil Sovětský svaz a běda, když se z jeho poručnictví chtěl vymanit, jak jsme to nesměle zkusili v 1968.

Moje poznámka.

V předchozím povídání věnovaném EU jsme si řekli, kolik jsme během let získali.

 

Dotační politika EU

 

V předchozím povídání o fungování EU jsme si řekli pár slov o historii a důvodech proč měly a mají státy Východní Evropy a z Balkánu včetně Turecka, tak velký zájem do společenství EU vstoupit.

Kromě předvstupní poradenské činnosti jsou vstupujícím zemím poskytovány dotace jako pomoc pro vyrovnání úrovně v infrastruktuře a v ekonomice, a to do doby než dosáhnou průměru HDP členských zemí v EU. Západní země z toho mají také prospěch, kromě přístupu na nové trhy vstupujících zemí je to 75 let trvající mír a spolupráce členských všech zemí.

Do rozpočtu EU tak přispívají hospodářsky vyspělé západní země mnohem větším dílem než země vstupující s mnohem nižším HDP.

Rozpočet EU schvalují zástupci všech členských zemí a z důvodu různých potřeb toho kterého státu, jsou pro budoucí čerpání z rozpočtu EU domlouvány za každou zemi priority, kam budou dotace přednostně poskytovány tzv. finanční rámec. Je tedy zřejmé, že nikdo Česku nenařizuje na co budou peníze čerpány, ale naopak je na politicích toho kterého státu jaké priority upřednostní, aby na jejich realizaci mohly být dotace čerpány. Aby byly dotace čerpány ve prospěch členské země a nikoliv zneužívány jednotlivci, například byznys – oligarchy a podvodníky, kdy by mohlo docházet k porušování konkurenčního prostředí, tak jsou společným rozhodnutím členských států stanoveny pravidla a kontrolní mechanismy.

Priority čerpání si členské státy stanovují dle tzv. swot-analýzy, v které jsou definovány slabé a silné stránky daného území a vytypovány aktivity, které je potřeba podpořit pro ekonomický rozvoj.

Problém jsou rozdíly ve stavu a zájmech států-členů EU například u společné zemědělská politiky, kdy se pak hledá obtížně postup, který by vyhovoval všem členským státům. Z toho pak vyplývá nespokojenost zemědělců v jednotlivých státech:

-        V Německu zelená nafta

-        Ve Španělsku a Portugalsku sucho, připravovaná smlouva s jihoamerickými státy, kde hrozí EU dovoz levnějších potravin z těchto států

-        Východoevropské státy – dovoz z Ukrajiny https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/evropska-unie-by-mela-pomoci-ukrajine-dodavat-obili-na-predvalecne-trhy-mini-pycha-dovoz-z-ruska-347369

-        Francie – dovoz z Itálie, z Jižní Ameriky

Česko už od roku 2020 intenzivně řeší problematiku transformace teplárenství a odstoupení od využívání uhlí a přechod na teplárenství, které využívá nízkoemisní paliva. Zapadnout by neměla nejnovější zpráva z Evropské komise, která schválila pro Českou republiku dotaci ve výši 75 miliard korun (3,2 miliardy eur) na podporu výroby elektřiny z nových modernizovaných elektráren, které umožňují kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Očekává se, že tento režim podpory přinese ročně úspory v oblasti plnění envorimentálních (v oblasti životního prostředí) cílů přibližně třiadevadesát milionů tun CO2.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a dvanáct