Jak je důležitá občanská aktivita, spolkový a kulturní život, popisuje starosta obce Tisá v Ústeckém kraji, zde je pár jeho myšlenek:
Dobrá vesnice není o počtu opravených chodníků
Na společenské a kulturní dění hodně sází. Nejen proto, že své kořeny má v občanském spolku, jenž vznikl právě kvůli kulturnímu a společenskému vyžití místních. "Navíc já nemám rád takové to přepočítávání úspěšnosti starostů na počty opravených chodníků. Za důležité považuji to, co je o patro výš, co nás přesahuje a co nás spojuje. Věřící člověk má Pána Boha, ale i nevěřící člověk má nějaké duchovno, co je nad ním. Chceme žít na této platformě a obec stmelit," vysvětluje. Je to prý i jeden z důvodů, proč do komunální politiky šel. "Aby ta politika nebyla jen o tom, jestli máme popelnice za 1000 korun, nebo za 1200."
Podle svých slov si může dovolit i některá nepopulární opatření. "Mnozí starostové budují politickou kariéru. Já mám výhodu, že jsem v důchodu, produktivní věk jsem prožil úspěšně a nic takového dělat nemusím. Oni se pořád ohlíží na to, co mohou a nemohou, aby byli zvoleni i příště, já můžu jednat podle nejlepšího vědomí a svědomí."
Zároveň ale dodává, že aktivní lidé žijí v každé vesnici. "Jde jen o to najít je, propojit a dát jim vhodného lídra, který se toho ujme a začne vše formovat," vysvětluje. "Zatímco aktivní a šikovní lidé se najdou všude, horší je to s tím lídrem, kterého nikdo moc dělat nechce. Ti schopní mají své dobré zaměstnání a málokdo z nich půjde dělat za podstatně méně peněz tuhle náročnou a trochu nevděčnou činnost. Takže je nebezpečí, a často se to bohužel i děje, že starostu dělá někdo, kdo v životě příliš úspěšný nebyl a nemá moc jiných možností, jak získat slušné místo," uzavírá.