Pár myšlenek z knihy „Emoční inteligence, proč může být emoční inteligence důležitější než IQ“ od Daniela Golemana:
Charakter je souhrnné označení skupiny schopností a postojů, které vytvářejí inteligenci. Rozvíjení charakteru je základem demokratické společnosti.
Nezbytným předpokladem pro rozvoj charakteru je sebeovládání. S tím úzce souvisí další klíčová vlastnost, to je schopnost sám sebe motivovat a vést, ať už při učení, při dokončování práce nebo při ranním vstávání. Jednou ze základních emočních dovedností je schopnost odkládat uspokojení a vědomě usměrňovat svoje jednání neboli vůle.
Schopnost odsunout stranou vlastní sobecké zájmy a touhy pozitivně ovlivňuje sociální chování člověka a otevírá cestu empatii, skutečnému vyslechnutí. Jen tak jsme schopni vidět situaci i z pohledu druhého člověka. Empatie vede k lásce, starostlivosti, k altruismu a k soucitu. Chápání věcí i z pohledu druhého člověka rozbíjí stereotypní předsudky a pěstuje toleranci a schopnost přijímat rozdíly.
Těchto povahových vlastností jev naší stále rozmanitější, často názorově rozdělené společnosti třeba více než kdykoliv předtím. Jen tak mohou lidé společně žít ve vzájemné úctě a vytvořit předpoklady pro vznik tvořivého veřejného dialogu. Je to základní umění a potřeba demokracie. (Strana 270)