Tato kniha Rudolfa Steinera, vydaná krátce po skončení první světové války (začátek roku 1919), je jeho stěžejním dílem na téma sociální otázky. Odhaluje skutečné příčiny sociálních katastrof naší doby a nastiňuje způsoby řešení stávajících problémů. Rudolf Steiner ukazuje, že jen ten, kdo je schopen pochopit skutečné zákonitosti lidského vývoje a vidí touhu žijící v duších lidí po sociální struktuře, která odpovídá pocitu každého člověka pro jeho lidskou důstojnost, může být skutečně praktický ve společenském životě. Klíčovým požadavkem současné doby je potřeba přejít od instinktivního utváření stávajícího světového řádu k vědomému formování sociální sféry, založené na živém pochopení její podstaty.
Z tohoto chápání vyplývá, že tak jako člověk nosí v těle tři funkčně oddělené systémy (nervově-smyslový, rytmický a metabolický systém), tak i společenský organismus je ze své podstaty třísložkový. Kniha ukazuje, že každá z jejích tří oblastí – duchovní , státně-právní a ekonomicko-ekonomická – má své specifické zákonitosti a že sociální katastrofy vznikají právě tehdy, když aktivita jedné z oblastí překročí vlastní hranice a začne se překrývat s druhou. Ve zdravém sociálním organismu se každá ze tří sfér rozvíjí samostatně, opírá se o vlastní principy vitality: v duchovním životě je tímto principem svoboda , ve státně-právní sféře rovnost , v ekonomice bratrství . Spolupráce těchto tří oblastí je založena na jejich organické interakci, ve které každý člověk v sobě odhaluje „živé spojení tří členů sociálního organismu“.
Kniha poskytuje několik příkladů toho, jak by se mohly utvářet a rozvíjet určité aspekty společenského života na základě principu sociální trojčlennosti. Zejména jsou zvažovány principy nakládání s kapitálem a ukázána potřeba oddělit lidskou práci od příjmu. Tato práce zároveň popisuje spíše živé principy, na jejichž základě mohou svobodně uvažující lidé samostatně nacházet praktická řešení pro své konkrétní situace: ať už jde o malou vznikající komunitu, organizaci či podnik, celý stát nebo celé lidstvo.
Někdo by si mohl myslet, že kniha napsaná před sto lety není schopna naplnit realitu dneška. Ale je-li čteno a chápáno s otevřenou myslí, umožňuje nám vidět, že problémy před sto lety se před námi dnes objevují jako stále nevyřešené a dokonce mnohonásobně zhoršené. O to naléhavěji je dnes volání přicházející z duchovního světa a adresované celému lidstvu – volání, které zní v hloubi lidských duší a je vyjádřeno touhou po společném životě postaveném na skutečně lidských základech.
Cílem trojčlenného uspořádání společnosti je lidsky důstojný život každého jednotlivce. Nemůže jej zajistit ani kapitalismus, který snižuje lidskou práci na úroveň zboží a není schopen překonat sociální nespravedlnost, ani socialismus, jenž ujařmuje občany ustrnulou byrokracií, ochromuje přirozený hospodářský rozvoj a proměňuje svobodný duchovní život ve státně kontrolovanou ideologii. Steinerovo řešení však nelze ztotožňovat s tzv. "třetí cestou", jež by byla jakýmsi umělým kompromisem mezi kapitalismem a socialismem. Jde o řešení zcela originální, které vychází ze symptomů skutečnosti, z poznání člověka jako bytosti já i jako svobodného člena lidského společenství. Idea trojčlennosti není proto ani utopií, jako byly některé minulé pokusy, ani pouhou teorií, jež by přinášela umělé řešení sociální otázky zvnějšku a samozřejmě ani přízemním pragmatismem, který by vycházel jen z úzkých praktických hledisek, bez hlubšího poznání vnitřních souvislostí. Jejím východiskem je život, jeho zjevné i skryté zákony.
https://www.databazeknih.cz/knihy/hlavni-body-socialni-otazky-227380?