Předtím, než se Fórum svobody v Oslu (OFF) stalo mezinárodně uznávanou konferencí pro demokracii a lidská práva, pro kterou je nyní známé, začalo jako skupina zhruba 200 jednotlivců, kteří se shromáždili v norském hlavním městě v roce 2009, aby oslavili přeživší komunismu a nacismu.
Mělo to být setkání, které mělo ve vysoce kvalitní videoprodukci zachytit tyto hrdiny z masa a kostí - alespoň ty, kteří byli stále s námi. Měla uchovat jejich příběhy, zaznamenat jejich boje pro příští generaci v naději, že svět nezapomene. Historie má bohužel tendenci se opakovat.
Ale pak se první zasedání ukázalo jako velmi úspěšné a OFF se vyvinulo v to, co The Economist popsal jako "Davos za lidská práva", kde, jak napsal The New York Times, "disidenti světa mají své slovo".
Více než 300 z nich (a stále přibývají) ve skutečnosti z více než 100 zemí. OFF každoročně zesiluje hlasy odvážných disidentů a odhaluje hrozby pro liberální demokracii a nejnaléhavější problémy dneška v oblasti lidských práv.
Oslo je z mnoha důvodů dokonalým domovem pro agitátory autoritářů: Norsko má zásadní význam při vyjednávání mírových dohod po celém světě a je místem, kde se na jeho historické radnici uděluje Nobelova cena míru. Je to země, která klade velký důraz na mírovou demokracii.
Fórum přeneslo své poselství i na další břehy, od Mexico City po Johannesburg, New York City, Tchaj-pej a San Francisco. OFF se rozšířil i mimo konferenční sály. Prostřednictvím interaktivních workshopů, kreativních výstav a jedinečných příležitostí k vytváření sítí se tito aktivisté setkali a vytvořili trvalá partnerství s filantropy, obchodními lídry, novináři, umělci a akademiky, kteří chtějí podpořit jejich věc.
Fórum svobody v Oslu je mnohem víc než jen konference. Je to projev lidskosti, solidarity a naděje do budoucna.
https://oslofreedomforum.com/about/